טלפון: 03-6913545


"לנפנף" בנימוס

"לנפנף" בנימוס

"לנפנף" בנימוס, למנגל נעים וטעים יותר...
תמי לנצוט ליבוביץ


 עברה שנה ואנו "חוגגים" את יום הולדת המדינה. יום הולדת  76 (גיל די מכובד ולא צעירה בתחילת דרכה),הפעם החגיגות הן בכח האנרציה של המסורת. שנה קשה במיוחד.שנה שלא הכרנו עד כה, שנה שנעה בין עצב גדול, אכזבה, חוסר ביטחון אזרחי בלבול קיומי.לבין הנעה בכוחות על אנושיים בתקווה לביטחון מדיני וצבאי כשהמוטיב והמניע החזק הוא החזרת החטופים, החזרתם של העקורים לבתיהם (תופעה שלא נראתה בארץ מעולם), שמלבד חובת המדינה להחזירם, הם מסמלים את כל הייחוד של מדינתנו ובטחוננו במדינה המיוחדת שלנו שעדין אנו מנסים להאמין ועדין מאמינים ביחודתה. מדינה בה חיילים וחיילות בסדיר ומילואים נתנו את גופם ונשמתם למען הגנת האזרחים וניסיון להשמדת האוייב,(בתקווה שמותם לא היה לשווא), ניסיון לבנות גבולות בטוחים עבור התושבים. לצערנו בשנים האחרונות חיינו כבת יענה, הגיעה השנה הארורה הזו העמידה לפנינו מראה בה האמת ניצב מולנו.המצב שסרבנו להכיר בו חובט על פנינו ודורש התארגנות מחודשת, לאסוף את השברים ולבנות מדינה עצמאית ממש מהיסודות. אך בכל מצב רע יש גם חלק טוב שנולד מהתופת והוא: אזרחי מדינת ישראל ובעיקר הדור הצעיר שהשאיר אותנו בפה פעור. משום מה לא  קיבלו את הכבוד המגיע להם ביום יום, קראו להם דור הטיקטוק, אך הם הדור הבא שלנו, אבני הבנין של המד'ינה . הם העתיד שלנו ובשבילהם אנו חוגגים את היום הזה בתקווה לחגיגות גדולות ושמחות יותר בשנה הבאה יום עצמאות כשמו כן הוא. עצמאות וביטחון. לאלה שדבקים בחיים למען כולנו ולמען הנופלים אשר ציוו את משפחתיהם לשמוח,מיעטנו בטקסים ובמסיבות הרועשות אנו מסתפקים השנה במועט, בסולידי, בקלאסי ובעיקר בכבוד וההכרה של המשפחות השכולות, העקורות והחטופים. דרך מסורתית שלנו הישראלים לחגוג את יום העצמאות הוא אירועי המנגל, או בכינויו, הברביקיו. הינו צורת בילוי ואירוח נפוץ מאוד, בעיקר בחגים וביום העצמאות, אך בהחלט נפוץ מאוד גם ביומיום, בעיקר בחודשי הקיץ.

על מנת להפוך את האירוע לנעים ומהנה, כמה טיפים של נימוס, או במילים אחרות, התחשבות:

1. מנגל בחיק הטבע - כאשר בוחרים את המקום להתנחל בו, יש להתחשב בשכנים שכבר התמקמו ולהתפרש במרחק אשר יאפשר להם מרחב מחיה.

2. נשתדל להתמקם תוך התחשבות בכיוון הרוח, כך שלא "נחנוק" את השכנים והסביבה הקרובה בריח העשן והבשרים. בהחלט אפשר ואף רצוי להתאים גם את ה"נפנוף" עצמו לכוון הרוח ולמיקום השכנים. גם אם הם אוהבים לאכול במנגל, זה עדיין לא אומר שהם נהנים לשאוף את העשן.

3. אם משחקים בכדור, יש לעשות זאת בשטח פתוח, כזה אשר לא יפריע לשכנים, למנפנפים ולאוכלים.

4. יש להקפיד לשמור על ניקיון הסביבה, גם במהלך המנגל וכמובן שלאחריו. לצורך זה, יש להצטייד מראש בשקיות זבל גדולות, אשר יעזרו לנקות את האזור, לפני שעוזבים אותו.

5. כדי להפוך את האירוע לקל ונוח, יש להשתמש בצלחות וכוסות חד פעמיות, וכן בסכו"ם מפלסטיק. כך ניתן יהיה בסיום המנגל לאסוף הכל בשקיות זבל, מבלי טרחה מיותרת. עם זאת, במידה ומתכננים להכליל בתפריט סטייקים ודומיהם, כדאי להביא סכינים חדים, אשר יקלו על החיתוך והאכילה.

6. מכיוון שמרבים לאכול בידיים, כדאי להצטייד מראש במגבונים לחים, למקרה שלא יהיה ברז מים במקום. כמו כן, יש לדאוג למפיות נייר לשימוש בזמן הארוחה.

7. כאשר עורכים את המנגל בחיק הטבע, בעיקר בימות הקיץ, כדאי להצטייד בתכשירים נגד יתושים וזבובים. דרך נוספת, נעימה יותר, למנוע את המטרד היא להדליק במקום נרות מיוחדים להרחקת המזיקים. לא רק שהעקיצות מעיבות על ההנאה, גם לא נעים לאכול במחיצת אנשים עצבניים ומתגרדים...

8. גם כאשר המנגל נערך בבית, האירוע עדיין נחשב ללא רשמי, כך שבהחלט ניתן לאכול במהלכו בעזרת הידיים, ללא צורך בגינוני שולחן רשמיים. כמובן שחלק מהאוכל פשוט והגיוני יותר לאכול בעזרת סכו"ם (דג שלם, סטייק וכד'). כל אחד לשיקול דעתו ולפי נוחיותו.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ